Geçmişten Günümüze Windows'un Sürümleri

Geçmişten günümüze gelişen Windows işletim sisteminin sürümlerini gelin beraber inceleyelim.

Windows Nedir?

Windows, Microsoft firmasının üretmiş olduğu ve dünya genelinde şuanda en çok kullanılan bir işletim sistemidir. 32 bit ve 64 bit sürümleri mevcuttur. Windows grafik kullanıcı arabirimi (GUI), çoklu görev işlevleri, sanal bellek yönetimi yetenekleri ve çeşitli çevresel aygıtlar için destek sunar.

Geçmişten Günümüze Doğru Windows

 

Windows 1.0 - 20 Kasım 1985

Microsoft'un ilk Windows sürümü olan Windows 1.0, satış bakımından pek başarılı olamamış ve yeterli görülmemiştir. Windows 1.0 sürümüyle beraber ilk kez Paint gibi programlar kullanılabilmiştir.

Windows 2.0 - 9 Aralık 1987

Windows 2.0, Windows'un ikinci sürümüdür. Microsoft'un meşhur Word ve Excel yazılımları, ilk kez bu işletim sistemi üzerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Windows 3.0 -  22 Mayıs 1990 (İlk Yayınlanma)

Windows'un üçüncü sürümüdür. İlk olarak 22 Mayıs 1990 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Windows ailesinin ilk başarılı sürümü olarak tanınır. Başlıca rakipleri Apple Macintosh ve Commodore Amiga'dır.

Windows 95 -  24 Ağustos 1995

Windows 95, Microsoft'un ürettiği işletim sistemi ailesi Windows'un dördüncü ana sürümüdür. Kod adı Chicago'dur. Microsoft tarafından 24 Ağustos 1995 tarihinde Rolling Stones'un Start Me Up adlı yeni bir şarkıyla katıldığı büyük bir gösteri eşliğinde dünyaya tanıtılmıştır.

Windows 98 -  25 Haziran 1998

Windows 98, Microsoft'un ürettiği işletim sistemi Windows'un beşinci ve son ana sürümü ve Windows 9x serisinin 2. ana versiyonudur. Microsoft bu sürümle çoklu ortam ve internet hizmetlerini bu sürüme eklemiştir.

Windows ME -  14 Eylül 2000

Windows Me ya da Windows Millennium Edition, Windows'un altıncı ve son ana sürümüdür. 14 Eylül 2000 tarihinde piyasaya sürülmüştür. 16-bit/32-bit işletim sistemidir. Microsoft Windows ailesinin NT çekirdekli olmayan son temsilcisidir.

Windows XP -  25 Ekim 2001

Windows XP Microsoft'un kişisel bilgisayarlar ve sunucu sistemleri için geliştirdiği altıncı ara sürümüdür. XP ismi eXPerience kelimesinden gelmektedir. Belki de birçoğumuzun kullandığı bu Windows sürümü,  25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Windows Vista -  Kasım 2006

Bu Windows sürümü, 22 Temmuz 2005 tarihinde gerçek adı duyurulmadan önce Longhorn kod adıyla tanınıyordu. Windows Vista, 30 Ocak 2007'de dünya çapında piyasaya sürülmüştür.

Windows 7 -  22 Ekim 2009

Bu sürüm, ilk kez geliştirilme özelliğine sahip olan bir sürümdür. Kullanıcıların karşılaştığı sorunları, güncellemeler ile birlikte düzeltmişlerdir.

Windows 8 -  26 Ekim 2012

Windows 8, Microsoft firmasının kişisel bilgisayar kullanımı için ürettiği işletim sistemi sürümüdür. Windows 8'de e-postalar sosyal hesaplar vb. eşitlenebilmekte ve o kullanıcı hesabı ile oturum açılmaktadır.

Windows 8.1 -  27 Ağustos 2013

Windows 8 sürümündeki sorunları çözerek sürülen yeni bir sürümdür. Bu sürümde, kullanıcıların yaygın olarak kullandığı başlat menüsü geri getirilmiştir.


Windows 10 -  1 Ekim 2014

Bugüne kadar çıkan en son Windows işletim sistemi sürümüdür. Başlat menüsü vardır ve pek çok yenilikleri vardır. Şuana kadar üretilmiş, en gelişmiş sürümdür.

 

Bu yazımda, geçmişten günümüze Windows işletim sisteminin sürümlerini inceledim. Umarım faydalı bilgiler öğrenmişsinizdir. Daha fazla makale ve bilgi için websitemizi incelemeyi ve Instagram sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Kaynak olarak kullanılan website buradadır.

Belki İlgini Çekebilir
Yorumlar 0
  1. Henüz hiç yorum yapan olmadı, ilk yorumu sen yap ve bize destek ver!
Yorum Yap
Yapılan yorumlar admin haricinde geri silinemez.