Logo

Yazılım Nedir?

By Fatih K. - 10 ay önce Yazılım 291 Görüntülenme 1 Yorum

Yazılım nedir?  Yazılımlar Kaça Ayrılır?


Yazılım Nedir?

Büyük bir sektör olan gittikçe gelişen ve kendisi ile beraber dünyayı da geliştiren yazılım nedir, gelin kendi fikirlerim ile sizlere anlatmaya çalışayım.

Yazılım, mesela bir bilgisayara verdiğimiz komutlara göre işlemler gerçekleştiren, bilgisayara yapması gereken durumu söyleyen komutların dizisidir. Yazılım hayatımızı büyük oranda etkileyebilir, şuan bu makaleyi okuduğunuz bu websiteninde bir yazılımı var. Bu yazıyı yazıp göndermemi sağlayan bir yazılım var, işte bu yazılım sayesinde yazılarımı websitemde yayınlayabiliyorum. Akıllı telefonlardaki uygulamalar da yazılıma dahil. Tabi akıllı telefonların bir de işletim sistemleri var onlarda yazılım. 

Bu durumdan anlayacağınız kadarıyla, yazılım hayatımızı etkiliyor. Kimisine göre çok, kimisine göre az etkiler belki ama etkilediği bir gerçek.

Yazılımlar Kaça Ayrılır

1 - Sistem Yazılımları:
Bilgisayarların işletilmesini sağlayan bir nevi bilgisayarı yöneten yazılımlardır. İşletim sistemi buna bir örnek olarak verilebilir

2 - Uygulama Yazılımları: Kullanıcıların ya da kullanıcının işlerine çözüm sağlayan, bir nevi belki de işlerini kolaylaştıran yazılımlardır. Örnek vermek gerekirse, hesap makinesi, not tutma uygulaması vb.

3 - Çeviri Yazılımlar - Programlama Dilleri: Bu yazılımlar, yazılım yazmayı da sağlayabilen yazılımlardır. Bilgisayara girdiğiniz komutları, makine diline çevirirler. Yani yazılım yazmak için bu yazılımlar kullanabilir. Örneğin: C++, C#, PHP, JAVA vb.


Bu yazımda sizlere kısaca yazılım nedir onları anlatmaya çalıştım dostlar. Umarım bilgilenirsiniz.
Yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayın, websitemizi beğendiyseniz arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi unutmayın. Websitemizdeki diğer yazıları da inceleyebilirsiniz.